Nevelký ostrov

Ithaka je ostrovem, patřícím k Jónskému souostroví. A i když se v této části Řecka řadí spíše k malým ostrovům (jeho rozloha činí jen necelých 100 čtverečních kilometrů) a například ostrovy Zakynthos, Kefalonia nebo Korfu jsou daleko větší, je možné si na ithackých plážích dokonale odpočinout a prožít tu velmi hezkou a ničím nerušenou letní dovolenou. Na délku měří Ithaka jen asi 30 kilometrů. Ale i tak přímo nabádá své návštěvníky k pečlivému poznávání ostrovní přírody v čase dovolené. Cestovat po ostrově se dá na kole, skvělé k poznávání jsou pěší tůry a pohodlní jedinci se popřípadě mohou rozhlížet ze sedadla vypůjčeného automobilu.

Bez letiště

Ostrov Kefalonia, který je mezi turisty zatím populárnější než Ithaka, je od ní vzdálen jen asi 4 kilometry západně. A protože na Ithace samotné zatím nebylo vybudováno letiště, kde by mohla přistávat letadla s turisty, většina z nich se na dovolenou na Ithaku dopravuje po přistání na letišti na Kefalonii trajektem. Po moři se lze z Ithaky dostat také na blízkou Lefkadu. Trajekty vyplouvají i na známé Korfu nebo dokonce přímo do Řecka, do přístavu Patras.

Klid a pohoda především

Ithaka nebývá v průvodcích na dovolenou obvykle řazena mezi turisticky intenzivně využívané a navštěvované ostrovy. A to platí nejen v Řecku, ale v celém Středomořském regionu. Díky tomu si stále udržuje svůj nenucený charakter a především permanentní pohodu. Vzhledem k příjemnému klimatu je zdejší flóra prakticky pořád zelená a turisté na dovolené zde v hojné míře při svých procházkách po ostrově narážejí na borovice, vinice, olivy a cypřiše.

Cestování po vodě

K poznání Ithaky je možné si, kromě nejrůznějších motorových i nemotorových vozidel, zapůjčit i spalovacím motorem poháněný člun. Na něm mohou turisté nejen objet Ithaku ze všech stran, ale i se vypravit na nedaleké menší ostrovy. Na nich čeká na návštěvníky, kteří se rozhodli zpestřit si dovolenou lodním výletem, hlavně klid, pohoda a téměř žádní turisté. Co víc by se mohlo jedinci, který si přijel na Ithaku odpočinout, na dovolené splnit? A jako třešnička na dortu je pak skutečnost, že jsou téměř všechny pláže na Ithace oznámkovány Modrou vlajkou za kvalitu vody.

Poznávání historie

Na aktivní jedince, kteří už se dosytosti nabažili místních pláží a moře, čekají na Ithace historické památky a okouzlující krajina, typická pro Středomoří a jeho ostrovy. Vrcholným zážitkem je pěší tůra na nejvyšší horu Niritos nebo horu Merovigli. Na celé řadě míst lze vidět typické středomořské kostelíky, které bývají rozmístěny téměř na každém ostrově v Řecku.

Vathy

Za nákupy je dobrou volbou zamířit do přístavu a stejně tak hlavního města Ithaky. Podél hezké zátoky byla postavena řada různě namalovaných domků, obchůdků se suvenýry a kaváren s občerstvením. Pro labužníky, vyžívající se v atmosféře ostrovů Středozemního moře, a také pro ty, co na dovolené hledají odpočinek a relaxaci, či snad dokonce přesvědčené romantiky, je Ithaka ideálním místem ke strávení několika dní či týdnů volna.