Mezi dalšími atraktivními ostrovy

Chios je pátým nejrozlehlejším ostrovem Řecka a nachází se v Kykladských ostrovech v Egejském moři. Asi 50 kilometrů severně od Chiu leží ostrov Lesbos, který je po Krétě a Evii 3. největším řeckým ostrovem. Na tureckou pevninu je to z ostrova Chios jen něco málo přes 5 kilometrů.

Provoněný ostrov

Někdy se mezi turisty, nebo též v nejrůznějších průvodcích na dovolenou v Řecku, hovoří o ostrově jako o ostrovu vůní. Proč právě ostrov vůní? Po celé ploše Chiosu se velmi dobře daří jasmínům a pomerančovníkům, jež mu propůjčují typickou nasládlou ovocnou vůni. Ve všech koutech ostrova rostou ovocné sady, granátovníky, fíky, pomerančovníky, mandarinky, citrony a nalézají se tu i pole s kvetoucími divokými tulipány.

Historie se snoubí se současností

Návštěvníci během letní dovolené na Chiu oceňují především jeho nenucenou přirozenost a čisté moře s až neuvěřitelně průzračnou vodou. Chios může být pyšný na svou pestrou a bohatou historii a v minulosti byl dokonce i jakýmsi centrem dávné helénské kultury. Žili zde takoví historičtí velikáni, jakými byli například Homér, Neophytos Vamvas a celá řada dalších.

Geografie

Chios je asi 215 kilometrů dlouhý, rozkládá se na ploše téměř 850 kilometrů čtverečních a jeho členité pobřeží je omýváno vodami Egejského moře. Severní cíp ostrova je jen velice řídce osídlen a nalézá se tu nejvyšší vrchol ostrova Mt. Pelinaios. Tato hora se šplhá do výšky téměř 1.300 metrů nad mořskou hladinu.

Chio

Prakticky veškeré dění na ostrově se točí okolo hlavního města Chio. V něm trvale bydlí většina ostrovanů a je současně největším ostrovním přístavem. Turisté, kteří připlouvají na Chios na dovolenou lodí, většinou přistávají právě v Chiu. Dále se pak dopravují do konkrétních letovisek malými čluny nebo po souši.

Výlety do vnitrozemí

Na ostrově je i v současnosti k vidění celá řada starobylých vesniček. Na návštěvníky na dovolené, kteří si do nějaké takové obce udělají výlet, tady dýchne atmosféra starých časů. Většina staveb je původních kamenných a na turisty působí velice romantickým dojmem. Mezi nimi se čas od času najde nějaká zastrčená taverna s chutnými chioskými pokrmy, která na dálku láká kolemjdoucí svou úchvatnou vůní.

Široká nabídka pláží

Na ostrově si návštěvníci mohou pro prožití příjemné dovolené volit mezi několika plážemi a rozhodnout se pro tu, která vyhovuje přímo jejich konkrétním požadavkům. Rodiny, které tráví na Chiu dovolenou s dětmi, preferují většinou spíše pláže s jemným pískem právě kvůli svým ratolestem. Naopak mladí turisté často volí pláže s mořskými útesy a pestrým životem pod hladinou.

Na ostrov směřuje také hezká řádka příznivců plážových a vodních sportů, kteří vyhledávají místní vlny a surfují podél pobřeží. Většina pláží má písečný povrch a jen málo jich je s oblázky. Nejpopulárnějšími plážemi ostrova jsou pravděpodobně Karfas, Mega, Aghia Fotia, Limnionas a pláž Emporios, která je zajímavá tím, že její povrch tvoří černé oblázky.

Tady se hlavně odpočívá

Volný čas na tomto ostrově je synonymem pro dokonalý odpočinek. Pláže nejsou přeplněné, nehrozí zde masový turismus a tak si turisté mohou během dovolené u moře dokonale užívat své soukromí. Od jara do října se teploty pohybují kolem třicítky a panuje tu letní sezona. I v průběhu zimy stojí za to Chios navštívit a vydat se třeba za poznáním zdejší historie nebo se věnovat věnovat se pěší turistice.