Oblíbený Ios

Mezi nejčastěji vyhledávané řecké ostrovy, na kterých každou letní sezónu tráví u moře v Řecku svou dovolenou tisíce turistů z celého světa, se určitě řadí i ostrov Ios. Je součástí skupiny Kykladských ostrovů a leží mezi dalšími známými ostrovy Santorini, Naxos a Paros.

Poklidná dovolená

Ze Santorini vyplouvá každý den pravidelná trajektová doprava, neboť na ostrově Ios zatím nebylo vybudováno letiště. A i přesto, že jeho rozloha činí pouze necelých 100 kilometrů čtverečních, je mezi turisty velmi oblíben. Ti sem často míří na dovolenou hlavně pro podmanivou ostrovní faunu a flóru, okouzlující pláže podél celého pobřeží a v neposlední řadě též kvůli uvolněnému a poklidnému způsobu života ostrovanů. Obyvatel bydlí trvale na ostrově jen necelé 2.000.

Dopravní uzel Chora

Trajekty z Iu míří rovněž do Athén, do přístavu Heraklion na Krétě či na další okolní ostrovy. Hlavním městem ostrova je Chora, která se nachází na jeho západním pobřeží na břehu malebné, jen asi půl kilometru široké zátoky.

Od zemědělství k cestovnímu ruchu

V minulosti byla na ostrově Ios hlavním zdrojem příjmů zemědělská produkce, v posledních letech se ale nejdůležitějším odvětvím ostrovního hospodářství stává turistický ruch. Cestovatelé, kteří sem přijíždějí strávit k moři dovolenou, tady očekávají hlavně klid a soukromí. A to jim pláže na Iu s pískem zlaté barvy v hojné míře nabízejí.

Chora je bez aut

Vjezd automobilů do hlavního města ostrova je sice zakázán, ale komu z turistů, kteří přicestovali na ostrov prožít letní dovolenou, by to vadilo? Město je z tohoto důvodu skvělým místem pro romantické procházky starobylými uličkami, ve kterých není třeba dávat pozor na projíždějící auta.

Historické památky

Choru charakterizuje hlavně typická starořecká architektura. Jejími hlavními rysy jsou čistě bílé, především čtyřhranné, domy a domky. Město je plné kavárniček, restaurací a taveren, ve kterých mohou jeho návštěvníci v klidu posedět a ochutnat něco z ostrovní kuchyně. Pro turisty, kteří na dovolené rádi nakupují upomínkové předměty, se ve městečku nachází též několik obchůdků se suvenýry.

12 větrných mlýnů

Při okraji Chory se do výšky tyčí 12 větrných mlýnů a jen nedaleko od nich leží přírodní amfiteátr. V němž se pravidelně pořádají nejrůznější kulturní akce. Právě zmiňované větrné mlýny leží po celém území a jsou jakýmsi symbolem ostrova Ios.

Pláže a koupání

Ostrovní pláže bývají označovány jako ty nejlepší nejen v Řecku, ale prý i v celé Evropě. Návštěvníci Iu mohou v průběhu své dovolené beze stresu odpočívat a vystavovat své tělo slunci celkem na více než 70 kilometrech pláží. Průzračně modrá voda navíc přitahuje potápěče k prozkoumávání života pod hladinou.

Mylopotas

Moderní ubytovací kapacity byly v nedávné době postaveny především v blízkosti střediska Mylopotas. Město se nalézá 1,5 km od Chory a k ideální relaxaci se tady turistům, trávícím na Iu dovolenou, nabízí pláž s délkou přesahující 1 kilometr.