V blízkosti řeckého ostrova Samos, který se nachází jen necelé 2 kilometry od tureckého pobřeží, se nalézá hned několik turisticky oblíbených ostrovů. Mezi ně patří například Chios, Ikaria, Fournoi, Agathonisi, Arkoi a Patmos. To činí ze Samosu ideální výchozí místo pro cesty a výlety v průběhu letní dovolené nejen na východ do Turecka, ale i na okolní ostrovy a ostrůvky. Dovolená v Řecku na ostrově Samos tak nemusí nutně znamenat jen lenošení na pláži a koupání se v průzračně čistých vodách Egejského moře.

samos-pobrezi

Stejně jako většina ostrovů v Egejském moři, které správně náleží pod Řecko, je i Samos mezi turisty známý především díky svým krásným plážím s jemným pískem, příjemně hladkými oblázky, průzračně čistým mořem, malebnými vesničkami v horách ve vnitrozemí a působivými rybářskými přístavy s neopakovatelnou atmosférou. Dovolená strávená na Samosu tak může být každý den jiná a ostrov má potenciál překvapit své návštěvníky každý den něčím novým.

Není bez zajímavosti, že právě na tomto ostrově se zhruba před 2.500 lety narodil antický matematik a filozof Pythagoras. Ostrované jsou na tohoto velikána starověku právem hrdí a jeho odkaz stále žije v myslích a srdcích zdejších obyvatel.

Protože je povrch Samosu poměrně hornatý, mohou turisté, trávící v této části Řecka letní dovolenou, narazit ve vnitrozemí na zajímavou horskou flóru. Ostrovní byliny jsou bohaté na aromatické a léčivé složky a rozkvetlé louky voní na jaře na velké vzdálenosti. Kdysi na ostrově údajně rostlo přes 1.100 druhů nejrůznějších bylin a koření.

V současné době se zdejších svazích pěstuje ve velkém vinná réva, z jejíchž hroznů se lisuje výtečné víno. Říká se, že kdo ho na dovolené na Samosu neochutná, ten jako by jej vůbec nenavštívil. Olivové háje, které neodmyslitelně patří ke každému řeckému ostrovu, pak dávají bohatou úrodu chutných oliv.

Z antických dob se na ostrově zachovalo značné množství památek, které rozhodně stojí během zájezdu na Samos za podrobnější prozkoumání. Rozvinutá ekonomika a kulturní dominance ostrova během starověku přispěly do kulturního dědictví lidstva množstvím na tehdejší dobu novinek, ke kterým se řadí například Jónská abeceda, kterou systematizoval samoský rodák Kallistratos.

Turisté, kteří na Samos zavítají na dovolenou, by si během svého pobytu rozhodně neměli nechat ujít prohlídku tunelu Eupalinos. Ten vznikl pod dohledem Polykrata, jenž své výpočty postavil právě na Pythagorově učení. K jeho vykopání si pozval tehdy významného architekta Eupalina z Megary, podle něhož byla stavba pojmenována. Tunel byl kopán ze dvou stran hory a díky dokonalým matematickým propočtům se obě cesty spojily téměř uprostřed.

samos-pristav

Původně sloužil coby přívod vody do hlavního města, později ale také jako tajný průchod v případech obležení města. Nyní jde o pravděpodobně nejnavštěvovanější památku na Samosu.

Ten, kdo si ostrov vybere za cílové místo, kde stráví svou zaslouženou dovolenou, určitě nebude litovat. Samos má totiž každému svému návštěvníkovi co nabídnout. A to, že patří k nejkrásnějším místům ve Středomoří, věděli už ve starověku Marcus Aurelius a krásná Kleopatra, kteří si toto místo vybrali pro strávení svých líbánek.