Ostrov lékaře Hippokrata

Kos, ostrov náležející k Řecku, který bývá někdy nazývaný též Hippokratovým ostrovem dle známého zakladatele moderního lékařství, jež se zde narodil, se nachází na jihovýchodě Egejského moře, v souostroví zvaném Dodekanéské ostrovy. Mezi další Dodekany se řadí například Kalymnos a Karpathos. Centrem Dodekanéského souostroví je pak největší ze zdejších ostrovů Rhodos.

Geografie

Kos je ostrovem podlouhlým a rozkládá se na ploše něco málo pod 300 kilometrů čtverečních. Na délku měří přibližně 50 kilometrů a jeho šířka kolísá mezi 2 a 10 kilometry. K ostrovanům, trvale žijícím na Kosu, se hlásí asi 30 tisíc jedinců. Z nich více než 50% pracuje na poli cestovního ruchu a stará se o to, aby se tady turisté na dovolené cítili jako v bavlnce.

Reliéf Kosu utváří, na rozdíl od dalších řeckých ostrovů, v první řadě níže položené planiny. Jediné pohoří na ostrově, Dikeos, se táhne podél jižního pobřeží v jeho východní části. Nejvyšší ostrovní hora Mt. Dikeos se tyčí do výšky 846 metrů nad mořskou hladinu. Za vznikem ostrova stojí sopečná činnost. To je důvodem, proč po celém ostrově vyvěrá několik horkých pramenů s léčivými účinky a příznivým působením na lidský organismus.

Písečné pláže

Na ostrově je během letní sezóny velmi příjemné a stálé počasí. Návštěvníky přivádějí na Kos na dovolenou především dlouhé písečné a oblázkové pláže s nikterak prudkým vstupem do hezky vyhřáté mořské vody, malebná subtropická příroda, vesničky plné romantiky, ve kterých jakoby se zastavil čas a stejně tak značné množství historických památek.

Hlavní město ostrova

Především stejnojmenné hlavní město ostrova Kos, známé pevností ze středověku a Hippokratovým platanem, bývá častým cílem turistů. Ti míří do zdejších letovisek na dovolenou nejen kvůli odpočinku na zdejších plážích, ale také za poznáním řecké historie a kultury. Nejznámějšímu lékaři dějin byla zasvěcena nejznámější památka ostrova Asklépion. Ten se v dobách největšího rozkvětu Řecka stal nejvýznamnější zdravotní institucí a v jeho útrobách se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Současnost

Ostrov však nežije pouze svou slavnou historií, nýbrž i dnešními dny. Možnost nakoupit si najdou návštěvníci ostrova v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení v bezpočtu barů, restaurací a taveren.

Výlety do Bodrumu

Tento malebný a oblíbený řecký ostrov bývá turisty také často volen coby výchozí bod pro výlety na turecký poloostrov Bodrum, který je od Kosu vzdálen pouhé 4 kilometry.