Nejpůvabnějším ostrovem v Jónském souostroví, ke kterému také patří například ostrovy Korfu, Lefkada, Ithaka či Kefalonia, je dle mnoha turistických průvodců údajně nejjižněji ležící Zakynthos.

Stručně by se dal asi charakterizovat coby kvetoucí a životem hýřící kus země uprostřed blankytně modrého moře, plný zeleně a bující přírody. Na jeho strmých svazích se choulí romantické horské vesničky a mnoho nejrůznějších starobylých klášterů. Ostrovní hlavní město nese stejný název Zakynthos jako ostrov sám. Jméno pochází z označení divokých hyacintů, které tu na ostrově každé jaro rozkvétají prakticky všude.

Na ostrově se na dovolené určitě nebudou nudit ti, kteří se dobře cítí v člověkem neovlivněné přírodě a rádi ji z blízka poznávají. Proslavenou raritou ostrova, kvůli které volí Zakynthos jako místo pro svou letní dovolenou značná část turistů, je zdejší pláž Xyngia.

Nejde o nijak rozlehlou pláž s povrchem z jemných oblázků, v jejíž blízkosti proudí z nitra Země pod mořskou hladinou síra. Voda se tu barví doběla, je značně cítit sirnatými sloučeninami a má balneoterapické účinky. Příznivě působí na dermatologické obtíže a také má pozitivní vliv na pohybový aparát. Zamilovaní naproti tomu směřují o dovolené své kroky ke skalám Mizithres, jež hrají svůj důležitý part v bájích o Alexandru a Roxaně a jejichž návštěva slibuje lásku do konce života.

Na Zakynthosu se též nalézá nejrozsáhlejší zoologická zahrada v jihozápadní části Řecka. Chovány tu jsou desítky druhů živočichů, od obojživelníků přes ptáky až po savce. Park nese název Kamenný Askos a jeho procházku by si neměl o dovolené nechat ujít žádný návštěvník Zakynthosu.

Ke sladkému nicnedělání o dovolené přímo zvou ty nejpřitažlivější pláže s bílým, velmi jemným pískem. Tou nejpopulárnější a nejfotografovanější z nich je Navagio (také pláž Ztroskotání), na níž se mohou její návštěvníci koupat v jasně tyrkysově modrém moři.

Symbolem Zakynthosu je zřejmě želva Caretta Caretta. Ta sem v průběhu letní sezóny přiláká celé zástupy zvědavých turistů, jelikož se zde v letních měsících rozmnožuje a klade do písku svá vajíčka. Vzhledem k velké exponovanosti ostrova se však stala ohroženým druhem a je legislativně chráněná.

Setkání s těmito živočichy je možné absolvovat na jihu Zakynthosu, ale je nutné si uvědomit, že vzhledem k jejich výskytu jsou zde zakázány veškeré vodní sporty. K místům, kde se želvy vyskytují, se každý den pořádají i výpravy lodí a turisté si tak mohou vychutnat plavání vedle těchto vzácných živočichů.