V severovýchodní části Egejského moře, pouze osm km od pobřeží Turecka, se nachází 3. největší řecký ostrov Lesvos. Má rozlohu přes 1.600 kilometrů čtverečních a trvale tu žije skoro 85.000 ostrovanů. Co do rozlohy už jej překonávají pouze ostrovy Evia u východního pobřeží Řecka a Kréta na jižním okraji Egejského moře.

Na Lesbosu je velmi úrodná zem a proto se tomuto ostrovu často přezdívá ostrov oliv. Na olivovníky tady návštěvníci ostrova budou v průběhu dovolené narážet téměř všude, kde se ocitnou. Hlavní město Lesvosu se jmenuje Mytilene a ti, co do něj během své dovolené zavítají ať už na krátký výlet, nebo v něm budou ubytováni, si tady mohou během procházek prohlížet torzo starobylého města, historickou architekturu, muzeum a celou řadu nejrůznějších kostelů.

Lesbos se za posledních několik desetiletí prakticky vůbec nezměnil. Určitě chvályhodnou snahou místních obyvatel je nepoddat se vlivu moderního průmyslového cestování a nabídnout turistům, kteří chtějí v Řecku prožít spíše romantickou než na luxus zaměřenou dovolenou, přesně to, po čem touží.

Ale i tak je zde možné narazit na celkem rušná letoviska, vhodná především pro ty turisty, kteří mají rádi, když to i v čase dovolené v jejich nejbližším okolí žije. Ze všech ostrovů Egejského moře má Lesvos nejvyšší počet slunečních dní v roce a během léta se tu teploty normálně pohybují v rozmezí 35 – 40 stupňů.

Lesbos je ostrovem především hornatým, neboť vznikl (stejně jako většina řeckých ostrovů) díky sopečné činnosti. Ale ani tak netrpí nedostatkem zeleně. Důkazem tektonických jevů, které daly ostrovu vzniknout, je několik miliónů let starý zkamenělý les, na který se turisté na dovolené jezdí dívat do západní části ostrova.

Do lesboských letovisek též hodně často jezdí lidé s problémy kůže a zažíváním, neboť tyto choroby se tu léčí v oblastech Thermi, Eftalou a v městečku Polichnitos.

Valná většina cestovatelů si však Lesbos vybírá ke strávení letní dovolené u moře v Řecku především kvůli jeho úžasným plážím. Hned několik z nich jich bylo oceněno modrou vlajkou, což je jen další důkaz o tom, jak čisté opravdu jsou. Mezi těmi nejlepšími je třeba zmínit například Agios Isodoros, Kagia, Mylovos, Kampos, Nifdad, Mytilene, Plomari, Sigri nebo Skala Kalloni.

Po horkém dni, stráveném na vyhřátých plážích, je ideální posedět v některé ze zdejších taveren a k večeři si pochutnat na některém z vynikajících pokrmů připravených z čerstvých ryb.

Lesbos se také stal jedním z nejoblíbenějších prázdninových cílů pro dovolenou mezi vyznavači pěší turistiky. Jen velmi zřídka lze totiž najít tak okouzlující přírodu na poměrně malé ploše jako na tomto ostrově. Zajímavostí je, že je tu k vidění téměř 300 druhů volně žijících ptáků.