Kouzelný ostrov

Mezi ostrovy Rhodem a Krétou se vodami Egejského moře od severu k jihu vine okouzlující Karpathos. Náleží k souostroví Dodekanésos a je jeho druhým největším ostrovem. Největším z dodekanéských ostrovů je Rhodos.

Obklopen dalšími ostrovy

V severní části náleží ke Karpathu ještě ostrůvek Saria. Na jihu pak Kasos a miniostrůvek Armathia, který má na délku jen něco málo přes 2 kilometry. Symbolem dovolené, prožité na Karpathu, je pak především divoká příroda a atmosféra pravého Řecka. Tou je krajina Karpathu pověstná. Na délku měří cca. 50 kilometrů a široký je 6 – 11 kilometrů. Pobřeží Karpathu se táhne v délce něco přes 160 kilometrů a hlavním městem ostrova je Pigadia.

Mimo hlavní turistiku

Protože Karpathos ještě tolik nezasáhl průmyslový turismus jako blízké ostrovy Kréta a Rhodos, návštěvníci na ostrově mohou prožít zcela jiný typ dovolené než pouze ležení na pláži. Je samý kontrast a dá se říci, že je vlastně jedním velkým pohořím. Nejvyšší hora nese název Kali Limni a nad mořskou hladinu se tyčí do výšky přes 1.200 metrů. Příroda na ostrově je velmi pestrá, rostou zde borovicové lesy, cypřiše a háje oliv. Pláně ve vnitrozemí jsou zarostlé trávou s voňavými bylinami, daří se zde vinicím a ovocným stromům.

Ideální počasí

Díky příznivému klimatu je Karpathos často brán coby skvělé místo pro strávení příjemných několika volných dní. V průběhu sezóny tu prší jen zřídka a slunečních paprsků si zde dosytosti užije každý. Pláže jsou ponejvíce písečné, ale občas lze natrefit i na oblázkovou pláž. Tu prý nejhezčí, Apellu, tvoří zlatavý písek a je lemována skalisky a zelenými stráněmi.

Jako na karibském ostrově

Křišťálově čistá voda v turistech nutně vyvolává dojem, že se ocitli někde v Karibiku a nikoliv na středomořském ostrově. Mezi populární pláže dále patří Damatrie, Kyra Panagie, Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis nebo Agios Thoros. V jižní části ostrova jsou dobré podmínky pro vodní sporty, zejména surfování.

Výlety do vnitrozemí

Pro lepší poznání ostrova si lze zapůjčit skútr, motocykl či automobil. V průběhu několika dní je tak možné dokonale poznat ostrovní krajinu a prozkoumat jeho vnitrozemí ze všech stran. Vydat se lze pochopitelně i na pěší výlety, doporučuje se ale pořídit mapu a chodit jen po značených stezkách.