Ithaka je ostrovem, patřícím k Jónským ostrovům. A i když se v této části Řecka řadí spíše k malým ostrovům (jeho rozloha činí jen necelých 100 čtverečních kilometrů) a například ostrovy Zakynthos, Kefalonia nebo Korfu jsou daleko větší, je možné si na ithackých plážích dokonale odpočinout a prožít tu velmi hezkou a ničím nerušenou letní dovolenou. Na délku měří Ithaka jen asi 30 kilometrů, ale i tak přímo nabádá své návštěvníky k pečlivému poznávání ostrovní přírody v čase dovolené ať už na kole, během pěší tůry popřípadě ze sedadla vypůjčeného automobilu.

Ostrov Kefalonia, který je mezi turisty zatím populárnější než Ithaka, je vzdálen jen asi 4 kilometry západně od Ithaky. A protože na Ithace samotné zatím nebylo vybudováno letiště, kde by mohla přistávat letadla s turisty, většina z nich se na dovolenou na Ithaku dopravuje po přistání na letišti na Kefalonii trajektem. Po moři se lze z Ithaky dostat také na blízkou Lefkadu, známé Korfu nebo dokonce přímo do Řecka, do přístavu Patras.

Ithaka nebývá v průvodcích na dovolenou obvykle řazena mezi turisticky intenzivně využívané a navštěvované ostrovy nejen v Řecku, ale v celém Středomořském regionu. Díky tomu si stále udržuje svůj nenucený charakter a především permanentní pohodu. Vzhledem k příjemnému klimatu je zdejší flóra prakticky pořád zelená a turisté na dovolené zde v hojné míře při svých procházkách po ostrově narážejí na borovice, vinice, olivy a cypřiše.

K poznání Ithaky je možné si, kromě nejrůznějších motorových i nemotorových vozidel, zapůjčit i spalovacím motorem poháněný člun, na němž mohou turisté nejen objet Ithaku ze všech stran, ale i se vypravit na nedaleké menší ostrovy. Na nich čeká na návštěvníky, kteří se rozhodli zpestřit si dovolenou lodním výletem, hlavně klid, pohoda a téměř žádní turisté. Co víc by se mohlo jedinci, který si přijel na Ithaku odpočinout, na dovolené splnit? A jako třešnička na dortu je pak skutečnost, že jsou téměř všechny pláže na Ithace oznámkovány modrou vlajkou za kvalitu vody.

Na aktivní jedince, kteří už se dosytosti nabažili místních pláží a moře, čekají na Ithace historické památky a okouzlující krajina, typická pro Středomoří a jeho ostrovy. Vrcholným zážitkem je pěší tůra na nejvyšší horu Niritos nebo horu Merovigli. Na celé řadě míst lze vidět typické středomořské kostelíky, které bývají rozmístěny téměř na každém ostrově v Řecku.

Za nákupy je dobrou volbou zamířit do přístavu a stejně tak hlavního města Ithaky. Podél hezké zátoky byla postavena řada různě namalovaných domků, obchůdků se suvenýry a kaváren s občerstvením. Pro labužníky, vyžívající se v atmosféře ostrovů Středozemního moře, a také pro ty, co na dovolené hledají odpočinek a relaxaci, či snad dokonce přesvědčené romantiky, je Ithaka ideálním místem ke strávení několika dní či týdnů volna.