Kos, ostrov náležející k Řecku, který bývá někdy nazývaný též Hippokratovým ostrovem dle známého zakladatele moderního lékařství, jež se zde narodil, se nachází na jihovýchodě Egejského moře, v souostroví zvaném Dodekanéské ostrovy. Mezi další Dodekany se řadí například Kalymnos a Karpathos, centrem Dodekanéského souostroví je pak největší ze zdejších ostrovů Rhodos.

Kos je ostrovem podlouhlým a rozkládá se na ploše něco málo pod 300 kilometrů čtverečních. Na délku měří přibližně 50 kilometrů a jeho šířka kolísá mezi 2 a 10 kilometry. K ostrovanům, trvale žijícím na Kosu, se hlásí asi 30 tisíc jedinců, z nichž více než 50% pracuje na poli cestovního ruchu a stará se o to, aby se tady turisté na dovolené cítili jako v bavlnce.

Reliéf Kosu utváří, na rozdíl od dalších řeckých ostrovů, v první řadě níže položené planiny. Jediné pohoří na ostrově, Dikeos, se táhne podél jižního pobřeží v jeho východní části. Nejvyšší ostrovní hora Mt. Dikeos se tyčí do výšky 846 metrů nad mořskou hladinu. Za vznikem ostrova stojí sopečná činnost a proto po celém ostrově vyvěrá několik horkých pramenů s léčivými účinky a příznivým působením na lidský organismus.

Na ostrově je během letní sezóny velmi příjemné a stálé počasí. Návštěvníky přivádějí na Kos na dovolenou především dlouhé písečné a oblázkové pláže s nikterak prudkým vstupem do hezky vyhřáté mořské vody, malebná subtropická příroda, vesničky plné romantiky, ve kterých jakoby se zastavil čas a stejně tak značné množství historických památek.

Především stejnojmenné hlavní město ostrova Kos, známé pevností ze středověku a Hippokratovým platanem, bývá častým cílem turistů, mířících do zdejších letovisek na dovolenou nejen kvůli odpočinku na zdejších plážích, ale také za poznáním řecké historie a kultury. Nejznámějšímu lékaři dějin byla zasvěcena nejznámější památka ostrova Asklépion. Ten se v dobách největšího rozkvětu Řecka stal nejvýznamnější zdravotní institucí toho času a v jeho útrobách se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Ostrov však nežije pouze svou slavnou historií, nýbrž i dnešními dny. Možnost nakoupit si najdou návštěvníci ostrova v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení v bezpočtu barů, restaurací a taveren.

Tento malebný a oblíbený řecký ostrov bývá turisty také často volen coby výchozí bod pro výlety na turecký poloostrov Bodrum, který je od Kosu vzdálen pouhé 4 kilometry.