Řecký ostrov Kalymnos se nachází uprostřed Egejského moře a je 4. nejrozlehlejším ostrovem řecké skupiny ostrovů s názvem Dodekanesos (někdy též Dvanáctiostroví). Chlubit se může především svojí zářnou minulost, o čemž svědčí velké množství nejrůznějších archeologických památek, které jsou rozesety po celém ostrově.

Kromě němých svědků dávné historie jak na pobřeží, tak ve vnitrozemí ostrova, skýtají břehy Kalymnosu svým návštěvníkům značné množství takřka dokonalých pláží, jako stvořených k pohodovému odpočinku a relaxaci na břehu Egejského moře. Ve vnitrozemí pak zvou turisty, trávící svou dovolenou u moře v Řecku, útulné ostrovní vesničky k romantickým procházkám při západu slunce. Ostrov je také proslulý pěstováním mořských hub a díky pestrým lezeckým terénům ho často kvůli prožití aktivní letní dovolené, spojené s lezením po vyhlášených trasách, vyhledávají příznivci horolezectví.

Ostrov leží pouze kousek od Turecka, na půli cesty mezi ostrovy Kos a Leros. Na největší z Dodekanéských ostrovů Rhodos je to odtud asi 100 kilometrů jihovýchodním směrem.

Celková rozloha Kalymnosu činí téměř 100 km čtverečních, jeho povrch je poměrně hornatý a je hojně zarostlý bujnou vegetací. Podél západního pobřeží je možné natrefit na celou řadu zastrčených zátok a pláží, východní část ostrova je pak spíše pustinou a na rušná letoviska tady turisté jen těžko natrefí.

Podnebí na tomto oblíbeném řeckém ostrově nese typické znaky středomořského klimatu. V průběhu sezóny se turisté, trávící dovolenou na Kalymnosu, budou během svých volných dní hřát na ostrovních plážích při příjemných 30°C a srážky jsou zde skutečně výjimečné. Je tedy téměř jisté, že jim dovolené na ostrově neproprší.

Hlavním městem ostrova je Pothia, někdy též označovaná jako celý Kalymnos. Právě v tomto městě je na každém kroku znát, že ostrov leží v srdci lovu mořských hub. Během toulek po okolí tu turisté mohou natrefit na celé řady obchodů a obchůdků, které tento suvenýr svým zákazníkům nabízejí. Jen je důležité se nenechat oklamat a zvolit tu správnou houbu. Dobrá mořská houba mívá tmavé zabarvení a značný počet průduchů.

Kromě svého hlavního města však Kalymnos nabízí turistům, trávícím v jeho letoviscích dovolenou, celou řadu dalších míst, která určitě stojí za návštěvu. Za všechny je třeba zmínit původní hlavní město Chorio se starodávným hradem a pozůstatky starobylého kostela.

letoviska Mirties a Massouri jsou známá svými krásnými plážemi, hezkým zážitkem je i cesta za poznáním asi kilometr vzdáleného ostrova Telendos. Pro příznivce lezení je ovšem jeho návštěva přímo povinností. Je tu přes 40 horolezeckých sektorů a vhodná doba ke sportu je jaro. Prudké skály z vápence sem vábí příznivce lezení z celého světa.