Známé řecké ostrovy, jako jsou například Korfu, Kréta, Rhodos nebo Zakynthos zná asi většina turistů a mnoho z nich dokonce v některém z letovisek na těchto ostrovech už strávilo alespoň jednu svou letní dovolenou. Ale dovolená v Řecku nejsou jen známá letoviska na pevnině, kam patří například Olympská riviéra, Chalkidiki či Parga, či již zmiňované ostrovy, ale také desítky a stovky méně známých prázdninových středisek na celé řadě míst, která turisté pro dovolenou zatím neobjevili. K takovým destinacím patří i ostrov Alonissos. Leží u ostrovů Skiathos a Skopelos nedaleko východního pobřeží Řecka, které jsou v některých průvodcích na dovolenou nazývány jako diamanty severních Sporadských ostrovů.

Mnoho turistů, kteří již na Alonissu pobývali a měli možnost tady strávit alespoň několik dní dovolené, tvrdí, že jsou prý odtud k vidění jedny z nejpůsobivějších západů slunce ze všech řeckých ostrovů. Stejně tak zmiňují i působivou ostrovní přírodu, která se zasloužila o to, že se ostrov stal součástí známého mořského parku. Turisté, mířící na dovolenou do některého z letovisek na Alonissu, se sem nejčastěji dostávají trajekty z blízkého Skiathosu, kde se nachází letiště pro mezinárodní lety.

Alonissos zabírá plochu pouhých 63 kilometrů čtverečních a trvale tady přebývají jen necelé 3 tisícovky ostrovanů. S největší pravděpodobností i to je příčinou, proč je Alonissos pořád ještě nepoznamenán masovou turistikou a na každém kroku z něj vyzařuje uvolněná a pohodová atmosféra.

Na ostrově rostou v hojném množství divoké léčivé byliny a tak je často nazýván přírodní lékárnou. Jak již bylo zmíněno dříve, koncem minulého století byl uznán za chráněný národní park, mimo jiné i proto, že v pobřežních vodách kolem ostrova se usadilo několik posledních jedinců tuleňů středomořských.

Kdo už se rozhodl strávit dovolenou na Alonissu, měl by během během ní alespoň jednou navštívit letoviska Alonissos nebo Patitiri. Stejnojmenné bývalé hlavní město ostrova zničilo v roce 1965 zemětřesení a od toho roku se jeho legislativa přesunula právě do přístavního městečka Patitiri.

Obě letoviska nejen že umocňují bohatou historii ostrova, ale stejně tak je zde možné zakoupit suvenýr, popřípadě si objednat v některé ze zdejších kaváren chutnou řeckou kávu. Komu chutnají mořské plody, by neměl minout ochutnávku čerstvých ryb, které místní kuchaři velmi chutně upravují na všemožné varianty.